Az eperfafélék (Moraceae) családjába tartozó fikusz nemzetség egyik legismertebb tagja a szobafikusz (Ficus elastica). Délkelet-Ázsia, India, Indonézia, Szumátra és Jáva trópusi és szubtrópusi éghajlatú területeiről származik. Természetes élőhelyén 25-30 méter magasra is megnőhet, de a lakásban tartott szobafikusz is hamar eléri az 1,8 m-es magasságot. A jól tartott növény évente 38-45 cm-t is nyúlhat. Ha kinövi a helyét, vissza kell vágni, ilyenkor elágazik. A szobafikusz Gumifa néven is ismert, mivel őshazájában haszonnövényként tartják, és a tejszerű nedvét, ami kaucsukot is tartalmaz, lecsapolják, és gumit készítenek belőle. A szobafikusz szára egyenes, nem ágazik el, és csak ritkán fejleszt oldalhajtásokat. A fiatal leveleket piros színű burok védi, melyek a levél kibomlásakor lehullnak. Az idősebb levelek kb. 20-30 cm-re nőnek, sötétzöldek, fényesek és bőrszerűek.
Szobafikusz gondozása
A szobafikusz gondozása igen egyszerű. Kétévente, a tavaszi időszakban ültessük át a növényt, amíg az edény mérete engedi. Amikor az edény mérete már túl körülményessé teszi az átültetést, akkor tavasszal csak a föld felső rétegét cseréljük, ehhez használjunk kevés tőzeggel kevert általános virágföldet. A szobafikusz az egészséges fejlődéshez egész évben sok szórt fényt kíván. A szobahőmérséklet a növény számára teljesen megfelelő. A helyiségben ahol tartjuk, télen se legyen hidegebb 10 C-nál, és a szobafikuszt soha ne tegyük ki huzatnak, mert leveleit lehullajtja! A levelekről időnként a rárakódott port távolítsuk el és néha ápoljuk levélfénnyel.
Öntözése – tápoldat
A szobafikuszt nyáron nagy melegben 2-3 naponta öntözzük, de nem kell sok vízzel locsolni, csak arra ügyeljünk, hogy ne száradjon ki, de ne is álljon a vízben. Télen ritkábban és kevesebb vízzel öntözzük, de a földje legyen mindig kicsit nedves. Márciustól szeptemberig kéthetente locsoljuk szabványos tápoldattal. A szobafikusz magas páratartalmat igényel, ezért főleg száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit.
Szobafikusz szaporítása
szobafikusz (ficus elastica)A szobafikusz szár-, és levéldugványról szaporíthatjuk, amire a legjobb időpont a tavasz vagy a nyár eleje. A dugványok levágása elcsúfítja a növényt, ezért lehetőleg használjuk az idősebb példányok fiatal oldalhajtásait. Közvetlenül a levél ízesülése felett vágjunk 3-5 leveles csúcshajtásokat, majd távolítsuk el az alsó levelet. A vágási felületet mártsuk vízbe, hogy megakadályozzuk a váladékozást, majd a dugványokat ültessük egyenként nedves tőzeg és durva homok 1:1 arányú keverékébe. A dugványokat edényestül tegyük nylonzsákba, és helyezzük 21-24 C-ra, szórt fénybe. Levéldugvány készítéséhez egy levelet távolítsunk el a szárral és a törzs egy darabkájával együtt. Tegyük vízbe, majd félig dugjuk az ültető közegbe, és kezeljük ugyanúgy, mint a szárdugványokat.
Ötlet – tanács
A növény tejnedvével vigyázzunk, a gyerekeket, háziállatokat tartsuk távol a növénytől, ugyanis a nedve mérgező! Hányást, hasmenést, erős hasfájást, valamint nagy mennyiség esetén súlyos esetben fulladást is okozhat.
Betegségek
Túl kevés víz: A lankadt levelek vízhiányt jeleznek. A edényt peremig merítsük vízbe, hagyjuk ázni 1 órán át, majd a felesleges vizet engedjük kicsorogni.
Levélproblémák: A sárguló, lehulló levelek túlöntözésre vagy fényhiányra utalnak. Két öntözés közt hagyjuk a földjét kissé kiszáradni, ha a tünetek nem múlnak, el a fikuszt tegyük világosabb helyre.
Takácsatkák: Jelenlétüket a leveleken megjelenő finom háló jelzi. Naponta végzett párásítással biztosítsuk a megfelelő páratartalmat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése