2014. május 3., szombat

Mesvirág

A mesevirág az utóbbi időben eléggé háttérbe szorult. Pedig ez a Dél-Amerikából származó, több éven át folytonosan virágzó növény több figyelmet érdemelne. 

Virágpompa az árnyékban

A mesevirág Dél-, ill. Közép-Amerikából származik, ahol lombos fák és cserjék árnyékában él. A napos helyeket nem szereti, ilyenkor levelei elszáradnak, a virágai pedig lehullanak. Világos félárnyékos helyeken érzi jól magát.

ZÖLD TIPP Egy nagy tálba tegyünk fejjel lefelé fordított alátétet vagy egy nagyobb virágalátétet töltsünk tele vízzel, és erre helyezzük a cserepes növényt. Így párás levegőt biztosítunk a növény számára.

Mindössze 30 cm A kb. 30 cm-es növény szára szőrös, levele ovális, fogazott, virága többnyire trombita alakú. A vöröseslila szín a leggyakoribb, de fehér, sárga, sőt kék virágú fajta is létezik.

Gyökérlabdák A növény a föld alatti gyökérlabdák (rizómák szétválasztásával szaporítható. A gyökérlabda biztosítja a növény fenemaradását.

A mesevirág egy éve Március-április A munka kora tavasszal kezdődik. A gyökérlabdákat ültessük szét tiszta cserepekbe, tőzeges földbe, majd a cserepeket tegyük meleg, párás helyre. Május-június Ha az első fiatal hajtások kb. 10-15 cm-re megnőnek, vágjuk le a csúcsokat, így az oldalhajtások gyorsabban nőnek. Július-augusztus A szép bokros, virágos növény a párás környezetet kedveli. Ne zuhanyozzuk, nehogy a virágok lehulljanak vagy összetörjenek. Szeptember-október A mesevirág ebben az időszakban hozza a legtöbb virágot. A száraz és elvirágzott növényrészeket távolítsuk el. Készítsük fel növényünket a télre, öntözzük kevesebbet. November-december A növényt ne öntözzük tovább, hagyjuk, hogy elszáradjon. A gumókat száraz tőzegben, száraz helyen pihentessük. Január-február Ha a rizómák nedves helyen telelnek, gombás megbetegedés fordulhat elő. Az enyhe fertőzés gombaölő szerrel kezelhető, a súlyosan fertőzött gumókat dobjuk ki.

NÖVÉNYDOKTOR

 A virágok lehullanak, a levelek lelankadnak. A fény-, hőmérséklet-, ill. páratartalom-változás okozza. A növényt virágzás közben ne mozgassuk.

A fehér legyek elszívják a nedvességet. A levelek elsárgulnak, elszáradnak. A fehér legyek támadásai után gyakran fellépő lisztharmatos fertőzés nehezen gyógyítható. A fertőzött növényt tegyük hűvös helyre, és kérdezzünk meg egy szakembert.

Az egész növény lankadt, pedig elég vizet kap. Valószínűleg sok a fény és kevés a levegő páratartalma

 A molytetvek kiirtása nehéz, ezért a fertőzött növényt dobjuk el, vagy erőteljesen vágjuk vissza. Ne öntözzük. A gyökeret a következő tavaszig őrizzük meg (teleltessük) .

A mesevirágot világos, meleg ablakba tegyük, de óvjuk a közvetlen napfénytőI. Szereti a párás levegőt. Különböző színű fajták közt válogathatunk.

Vásárlási tanácsok Bimbós növényt vegyünk.

Tanácsok röviden:

Élettartam: Több éven át virágzik. Idény: Tavasz. Gondozás: Egyszerű (környezetét párásítsuk) . Méret és növekedés A mesevirág kis termetű növény és lassan növekedik. Végleges magassága kb. 30-40 cm.

Virág és illat 
Első virágait június közepén hozza, majd egész éven át tele van tányér vagy trombitaformájú, gyengén édeskés illatú virágokkal.

Fény és hőmérséklet A mesevirág fényigényes, de a közvetlen napsütést nem szereti. Félárnyékos, világos ablakba tegyük. A nyári hónapokban 20-24 oC-os hőmérséklet a legmegfelelőbb számára. Télen a visszavágott gumókat kb. 14 oC-on tároljuk.

Öntözés és trágyázás Annak érdekében, hogy a környező levegő állandóan párás legyen, vízzel és kis kövekkel töltött tálban tartsuk. Hetente egyszer alaposan locsoljuk meg.

Föld és átültetés Közönséges virágföldbe tegyük. Gyökérlabdáit minden tavasszal ültessük át.

Nyesés, visszavágás Ha bokrosnak akarjuk nevelni, a fiatal hajtásokat csípjük le.

Szaporítás A szárazgyökérlabdákat könnyű szétosztani és egyenként cserepekbe ültetni. Már a következő nyáron virágot hoznak. Ha erős szárú virágot szeretnénk, az első évben ne válasszuk szét a gumókat.

Környezet Színpompás virágaival csoportos növénykompozícióban is igen dekoratív.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése