2014. szeptember 27., szombat

Lándzsarózsa

Egy gyönyörű trópusi dísznövény, amely a fák tetején él a dzsungel mélyén. De ma már mi is bevihetjük otthonunkba a dzsungel hangulatát. Igazán szép trópusi dísznövény, amely hatalmas rózsaszín virágával páratlan szépségű lakásdísz. Érdemes beruházni egy ilyen különleges növényre, hiszen akár félévig is képes a virágával és a fellevelével díszíteni.

Levelei bőrneműek, vastagok és ezüstös szürke színével már önmagában is dekorál. A rózsaszín dísz a növény csúcsán valójában az úgynevezett fellevél, s ezek között nyílnak a liláskék virágok. Az anyanövény életében csak egyszer virágzik, bár azt fél éven keresztül teszi, mégis a virágzás után elpusztul. De ez a növény gondoskodik az utánpótlásról így a virágzás végén sarj növényeket hajt, akár egyszerre többet is. E növények jellegzetessége, hogy tölcsért alkotó leveleik közepén valóságos kis vízmedence található. A levelek tövén a felszívást végző pikkelyek vannak.

Fényigény: világos,de nem a közvetlen napfényt igényel.
Hőigény: virágoztatáshoz magas, 24 °C fölötti hőmérséklet, míg a már virágban álló egyedeknek szobahőmérséklet szükséges.
Fagyérzékeny. Télen és éjszaka is tartsuk a 18 C-ot.
Vízigény: tartsuk mérsékelten nedvesen a földjét. Növekedési időszakban, tavasszal és nyáron kéthetente kapjon tápoldatot. A nyári hónapokban a tölcsérjébe is önthetünk vizet. Télen ritkán öntözzük. Kerüljük a túllocsolást, mert az a növény halálhoz vezet. Ha a levélrózsában van elég víz, a földjét nem muszáj locsolni. Páratartalom: magas páratartalmat igényel, száraz helyen rendszeresen permetezzük a leveleit.
Tápanyagszükséglet: közepes.Októbertől februárig csak csekély mennyiségű tápanyagot igényel.
Gondozási hibák: a nagyon erős nyári napsugárzás levélszáradást, míg a túlzott páratartalom levélfoltosodást okozhat.
Elhelyezés: ha azt látjuk, hogy a virágzás végén az anyanövény kezd elpusztulni, várjuk meg a kis sarj növények kialakulását, de ne vágjuk le őket azonnal, mert ha túl korán távolítjuk el az anyanövényről, még nem lesznek életképesek. Amikor a kicsik már elérik a 10-15 cm magasságot, egy éles késsel óvatosan válasszuk le az anyatőről és ültessük le egy másik cserépbe. Ehhez laza tőzeges B típusú virágföldet válasszunk. Bár a kicsik csak 4 év múlva fognak újra virágozni, a növény az ezüstös leveleivel addig is szép dísz lesz otthonunkban.

2014. szeptember 12., péntek

Rákvirág

Ki gondolná, hogy Indonézia trópusi erdőiből származó dísznövény jól érzi magát bármely nappaliban. Ez az állítás nem is teljesen igaz, de az igen, hogy a rákvirág (Aglaonem sp.) eltűri a számára nem kimondottan ideális feltételeket is. A lakás sötétebb zugaiban is elvegetál, maximum le kell mondanunk mintás leveleinek látványáról.

Levelei lándzsahegy alakúak, szélesebbek vagy keskenyebbek, egyöntetű sötétzöldek (Aglaonema modastum) vagy mintásak - ezüstfehér, sárgásfehér foltosak, csíkoltak fajtól (Aglaonema crispum, Aglaonema commutatum), fajtától, a nemesítők munkájától függően. Ahogy előbb is említettük: rosszul megvilágított helyen is viszonylag szépen fejlődik, de csökken mintázottsága. Általános szabály, hogy minél mintásabb levelű a növény, annál igényesebb, annál kevésbé viseli el a sötétséget. Fontos viszont, hogy tartsuk távol a közvetlen napfénytől is, illetve a huzattól és a füstös levegőtől.

Optimális körülmények között (meleg, párás, tápdús és közepesen világos helyen) kora tavasszal virágait is megismerhetjük. A kontyvirágfélék családjába tartozik, így rá is a tipikus fehér vagy halványzöld virágburokból és torzsavirágzatból felépülő kontyvirág a jellmző, amiből élénkpiros bogyótermés fejlődik. A kifejlett növény az 1 m-es magasságot is elérheti.

A rákvirág gondozása Fényigény: Félárnyékot kedvel, tartsuk távol a közvetlen napsütéstől. Hőigény: Meleget igényel optimális számára a 18-24 °C, télen sem lehet kevesebb 16 °C-nál. Vízigény: Öntözzük mérsékelten lehetőleg lágy, langyos vízzel, a virágföldet engedjük kiszáradni két öntözés között. Páratartalom: Igényli a magas páratartalmat, ezért rendszeresen permetezzük a leveleit gyenge vízsugárral. A cserepet állítsuk nedves kavicsrétegre. Betegségek: A fényhiány vagy a túl erős fény a levelek felszínén fakóbarna, foltos elhalásokat okozhat. Kártevők: A pajzstetvek és a takácsatkák károsíthatják leggyakrabban.

Forrás: edenkert.hu